Jdi na obsah Jdi na menu
 


Staré pověsti české

15. 4. 2010

 

 

STARÉ POVĚSTI ČESKÉ

Autor: Alois Jirásek

Ilustrátor: Mikoláš Aleš

Rok vydání: 1970

 

KAPITOLA: DURYNK A NEKLAN

Doba a místo děje: Minulost, na Hradě

Hlavní postavy: Durynk, Neklan, Zbyslav,

Stručný obsah: Po vítězné bitvě vtrhla Neklanova vojska do lucké země. V jedné chýši objevila Vlastislavova synka Zbyslava. Poslové ho přivedli pražskému knížeti, aby rozhodl o jeho osudu. Neklan se nad sirotkem slitoval. Dal v lucké zemi postavit malý hrad Draguš. O Zbyslava se tam staral Durynk, jemuž Neklan důvěřoval, i když dříve sloužil Vlastislavovi. Nastala první zima po smrti Vlastislava. Protože se chtěl Neklanovi zavděčit, přišel Durynk na strašnou myšlenku. Jednoho mrazivého dne vzal malého Zbyslava k řece a přitom nesl sekeru. Došli na zamrzlou řeku. Durynk vzal sekeru a začal prosekávat led. Zbyslav ho zvědavě pozoroval, až se v otvoru zaleskla voda. Řekl chlapci, ať se podívá, že uvidí rybičky. Důvěřivý chlapec si  klekl a pohlédl do vody a Durynk mu usekl sekerou hlavu. Večer našli lidé na řece bezhlavé tělo Zbyslava. To už Durynk uháněl na koni k Pražskému hradu. Věřil v bohatou odměnu, myslel si, že zbavil knížete posledního nepřítele. Předstoupil před Neklana a ukázal mu Zbyslavovu useknutou hlavu. Neklan se ohavného činu Durynka zhrozil a dal mu odměnu, jakou si zasloužil, smrt. Krutý Durynk se oběsil, na Olši které se pak říkalo Durynkova. Nikdo ho však nelitoval.

Vlastní názor na knihu: Knížka se mi líbila, ale nelíbilo se mi, že Durynk zabil Zbyslava.

 

KAPITOLA: POVĚST O CTIRADOVI A ŠÁRCE

Doba a místo děje: Minulost

Hlavní postavy: Ctirad, Šárka, Vlasta, Přemysl

Stručný obsah: Když Libuše zemřela, přestali si muži žen vážit. Ženy je začaly nenávidět a vypověděly mužům boj. Ale muži se jím vysmívali. Dívky vedené bojechtivou Vlastou se opevnily na hradě Děvín. Odtud podnikaly proti mužům výpravy. Vlasta nenáviděla mladého vladyku Ctirada, a proto na něj nalíčila past. Jednou jel Ctirad kolem lesa a uviděl spoutanou dívkou, protože se mu líbila, osvobodil ji. Dívka se jmenovala Šárka. Znavená družina usnula. Šárka poprosila Ctirada, jestli by nezatroubil na roh. Ctirad okouzlený krásou Šárky zatroubil. Vtom jako na povel vyrazily z houští Vlasta s družinou. Pobily spící bojovníky a Ctirada odvlekly na Děvín, tam ho ještě ten den umučily. Taková krutost se nelíbila knížeti Přemyslovi. Svolal vojsko a Děvín oblehl. Vlasta se vyřítila v čele dívek, ale její kůň byl moc rychlý a rázem se ocitla sama uprostřed mužů. Brzo bylo po boji. Vlasta padla a její dívky se vzdaly. Muži opět vládly a ženy se vrátily do svých domovů.

Můj názor: Kniha se mi líbila, ale nelíbilo se mi, že Šárka zradila Ctirada.

 

KAPITOLA: POVĚST O LIBUŠI A PŘEMYSLOVI

Doba a místo děje: Minulost, hrad

Hlavní postavy: Libuše, Přemysl

Stručný obsah: Jednou mezi dvěma rody vypukl spor, Libuše se je snažila rozsoudit. Jeden z vladyků byl, ale s rozsudkem nespokojen. Vladykové rozhodli, že se Libuše musí vdát. Kněžna jim poradila, aby následovali jejího koně, že je ke knížeti, kterého si vezme, dovede. Dlouho putovali vladykové, až jednou bělouš zastavil u vsi Stadice. Budoucí kníže Přemysl tam oral pole. Vladykové mu odevzdali knížecí šat a s ním i vládu nad českou zemí. Vladykové pak doprovodili Přemysla na Vyšehrad. Byla to krásná svatba. Libuše byla obdařena zvláštní věšteckou mocí, jednou zastavila se svojí družinou na břehu Vltavy a věštila: "Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se dotýká." Knížecí družina se odebrala do míst, která Libuše označila svou věštbou, a vystavěli tam hrad, který nazvali Prahou.

Můj názor na knihu: Kniha se mi líbila, ale nelíbilo se mi, že muži dřív považovali ženy za hloupé.

 

KAPITOLA: POVĚST O KROKOVI A JEHO DCERÁCH

Doba a místo děje: Minulost, hrad

Hlavní postavy: Krok, Kazi, Teta, Libuše, Bivoj

Stručný obsah: Krok zaujal Čechův trůn. Měl tři moudré dcery : Kazi, Tetu, Libuši. Krok zvolil za své sídlo hrad Budeč. Jednou varovali bohové Kroka, že Budči hrozí záhuba a proto poslal Krok posli k řece Vltavě, aby našli místo pro nový hrad. Na jedné skále dali vystavět hrad Vyšehrad. Po Krokově smrti zvolila rada starších za kněžnu moudrou Libuši. Jednou přišel na nádvoří statečný lovec Bivoj a nesl kance. Kněžna Libuše pak Bivoje odměnila. Všichni slavili tento hrdinský čin. Než slavnost skončila, Bivoj a Kazi se dosebe zamilovali, brzy opustili svoji vesnici a na hradě Kazín se konala velká svatba.

Můj názor na knihu: Kniha se mi líbila, myslím, že Bivoj byl velmi statečný.

 

KAPITOLA: POVĚST O PRAOTCI ČECHOVI

Doba a místo děje: Minulost

Hlavní postavy: Praotec Čech, Lech, Krok

Stručný obsah: Kdysi dávno žili na řece Visle bratři Čech a Lech. Když začaly kmeny proti sobě bojovat, rozhodli se bratři, že pro své rodiny vyhledají novou vlast. Po mnoha útrapách došli k hoře Říp. Za svítání vystoupil Čech na vrchol hory a rozhodl, že zde zůstanou. Muži začali kácet lesy, obdělávat půdy a stavět vesnice. Ženy hlídali děti a vařili. Vojvoda Lech se po čase s bratrem rozloučil a táhl se svým lidem k východu. Praotec Čech zemřel. V slavnostním rouchu ho posadili na hranici a za velkého nářku hranici zapálili. Vladykové poslali posly k Lechovi, Lech však poradil, aby si za českého knížete zvolili moudrého Kroka.

Můj názor na knihu: Kniha se mi líbila. Myslím si, že lidé museli mít praotce Čecha velmi rádi, když byli hrozně nešťastní, že zemřel.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: je to pravdivé?

(Velkaencyklopedie, 28. 4. 2012 19:00)

O praotci cechovi je vic povesti - hora Rip, jak umrel...
A kdyz uz chces byt anonymní napis anonymous aspon dobre :D ;)

Nevim

(Zoufalec který píše ůkol v 7:15, 19. 4. 2012 6:18)

Ahoj né že by si mi nějak pomohl ale přece jenom a za to ti chci poděkovat

debilové

(bert, 19. 3. 2012 18:59)

nic mi tu nepomohlo blbci!!!!!

diky

(lucka, 1. 2. 2012 16:10)

děkuji noc jste mi pomohli

díky moc

(nikísek, 4. 4. 2011 13:29)

díky moc mi to pomohlo máme práci se zpoulžačkou a tak jsme se dohodli takle a já nechtěla hledat v knížce a číst celou pověst !!!DÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍKKKKKKKKKKKKKYYYYYYYYYY!!!

ÚŽASNÝ

(Meginka - Mandarinka , 5. 12. 2010 11:30)

Úžasná stránka,moc mi to pomohlo,shánět si pitomou knížku,kvůli pověsti fakt nechci. Děkujuuu MOCCC! Jsi úžasná !!!

ahoj

(sabrina, 21. 11. 2010 12:47)

moc Dííííííííííííík tohle mi moc pomohlo

dííííky

(Martina , 1. 11. 2010 14:34)

Díky moc jsi mi pomohla !!! :o)

DÍKYYYYYYYYYY

(Ondra, 28. 5. 2010 7:21)

Děkuji ti moc za tento článek a za pověst o praotci čechovi,moc jsi mi pomohla :-)

nwm

(dejvid, 27. 5. 2010 16:02)

ahoj, tohle mi velice pomohlo diky moc :-) 

 

PortrétPoslední fotografie


Kontakt

velkaencyklopedie

velkaencyklopedie@seznam.cz


Mail listArchiv

Kalendář
<< březen >>
<< 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Statistiky

Online: 8
Celkem: 718277
Měsíc: 11741
Den: 396